هیدروپونیک
آشنایی با کشاورزی به روش هیدروپونیک
۱۶/۱۱/۱۳۹۵
توسعه گلخانه کشاورزی
رشد ۱۲ برابری تولیدات کشاورزی با توسعه گلخانه ها
۲۳/۱۱/۱۳۹۵
افزودنی IR یا مادون قرمز پلاستیک گلخانه

تشعشع خورشید به طور کلی شامل پرتوهای ماوراء بنفش (UV)، مرئی و محدوده ی نزدیک به مادون قرمز (IR) است که از پوشش های گلخانه عبور کرده و داخل آن (خاک، گیاهان و …) را گرم می کند.

به هنگام شب گرمایی که در طی روز داخل گلخانه تولید شده به صورت امواج مادون قرمز با طول موج بلند ( ۱۵-۸ میکرومتر) به جو برمی گردد و این اتلاف انرژی حرارتی باعث افت دمای گلخانه شده و به گیاهان آسیب می رساند.

این کاهش دما را می توان با اضافه کردن افزودنی های جاذب IR به فیلم گلخانه کنترل کرد. این مواد به عنوان یک سد مانع عبور اشعه مادون قرمز از پلاستیک گلخانه شده  و با جذب و برگرداندن امواج مادون قرمز با طول موج بلند به داخل گلخانه بطور قابل توجهی باعث حفظ گرمای آن می شوند.

از جمله مزایای این افزودنی می توان به محافظت از گیاه در برابر یخ زدگی ( در فصول سرد و بخصوص در مناطق کویری که اختلاف دمای شب و روز زیاد است)، کاهش مصرف سوخت جهت گرمایش گلخانه،  برداشت زودتر از موعد و افزایش بازدهی و کیفیت محصول اشاره کرد.

قابل ذکر است که آزمایش های انجام شده در این شرکت نشان می دهد که حضور این مواد افزودنی در پلاستیک های گلخانه هیچ تاثیر منفی روی میزان عبور پذیری نور مرئی از فیلم که انرژی مورد نیاز برای فوتوسنتز گیاهان را فراهم می کند ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>