پوشش گلخانه (پلاستیک یووی دار یا نایلون گلخانه) یکی از اصلی‌ترین اجزای گلخانه است که در همان آغاز احداث گلخانه و قبل از خرید باید در انتخاب آن توجه کافی داشته باشید. پلاستیک گلخانه شرکت رخ پلاستیک توس در عرض‌های ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۴ متر عرضه می‌شود. این شرکت اولین تولیدکننده‌ی پلاستیک گلخانه با عرض ۱۴ متر در خاورمیانه است.

نایلون گلخانه‌ای این شرکت با بهره از دانش و تجربه‌ی متخصصین این صنعت و استفاده از فناوری‌های بالا و افزودنی‌های منحصربه‌فرد تولید می‌گردد. میزان UV و افزودنی‌های نایلون‌های ما بنا به تمایل شما مشتریان گرامی قابل‌تغییر است. کافی است قبل از خرید پوشش گلخانه در این مورد با ما تماس گرفته و در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنید.

پلاستیک گلخانه ای نایلون گلخانه ای

در گذشته برای پوشاندن گلخانه‌ها، پلاستیک را در عرض گلخانه یکی پس از دیگری قرار می‌دادند و پلاستیک با کشش کافی از طرفین مهار می‌شد و هر دو لایه مجاور باید حدود نیم متر همپوشانی می‌داشت. گلخانه داران با استفاده از پلاستیک‌های عریض ۱۴ متری دیگر نیازی به این همپوشانی ندارند و در نتیجه باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و انرژی می‌شود.

مزایای پلاستیک گلخانه‌ای ۱۲ و ۱۴ متری

۱- پوشش یکنواخت گلخانه و عدم نیاز به برش‌های متوالی

۲- صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش راندمان انرژی تا ۳۰ درصد

۳- افزایش مقاومت نایلون در برابر آسیب‌های فیزیکی و طبیعی

۴- استفاده بهینه از نایلون و کاهش ضایعات پلاستیکی و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه

نکته قابل‌توجه در تولید این نوع پوشش , افزودنی‌های خاص و منحصربه‌فردی است که به جهت ارتقای کیفی و عملکرد مناسب به هر یک از این لایه‌ها افزوده می‌شود.

افزودنی‌ها

تثبیت‌کننده UV

این ماده تثبیت‌کننده از نایلون در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید محافظت می‌کند و با ترکیب آن با آنتی‌اکسیدان‌ها که مانع فساد و خرابی نایلون می‌شوند، طول عمر و استحکام پلاستیک گلخانه افزایش می‌یابد.

افزودنی IR (مادون‌قرمز)

در مناطقی که شدت سرما بیشتر است، وجود این افزودنی در نایلون گلخانه مانع خروج اشعه مادون‌قرمز و در نتیجه جلوگیری از کاهش دمای گلخانه می‌شود. افزودنی IR باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش استهلاک تجهیزات برودتی و حرارتی گلخانه، ارتقاء کیفیت محصول و افزایش راندمان تولید می‌شود.

افزودنی EVA

افزودنی EVA در کنار افزودنی مادون‌قرمز تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت فیلم دارد. درصد این افزودنی در مناطقی که شدت وزش باد بیشتر است افزایش می‌یابد تا خشکی و شکنندگی فیلم پلاستیک(پلاستیک یووی دار یا نایلون گلخانه) کاهش یابد.

خواص این افزودنی عبارت‌اند از:

۱- استحکام بالا در برابر آسیب‌های فیزیکی و طبیعی

۲- جلوگیری از اتلاف گرما

۳- انتقال نور مفید و تنظیم رشد به دلیل شفافیت نایلون

۴- مقاومت بالا در تماس با سازه‌های فلزی گلخانه

۵- انعطاف‌پذیری بالا

پخش نور

این افزودنی نور مستقیم را دریافت می‌کند و در جهات منظم و یکنواخت در سطح گلخانه پخش می‌کند. با این ویژگی سطوح فوقانی گیاه در اثر تابش شدید نور خورشید دچار سوختگی نمی‌شود و روند رشد رویشی گیاه یکنواخت و مستقیم است. این نکته در کیفیت محصول خصوصاً گل‌های زینتی حائز اهمیت است.

ضد بخار و ضد قطره

تعرق گیاه، آبیاری، استفاده از سم و کود و اختلاف دما در روزهای سرد سال موجب تشکیل قطراتی در سطح نایلون گلخانه می‌شود. این قطرات مانع تابش یکنواخت نور و افزایش بیماری‌ها و آفات می‌شود.

با استفاده از آنتی فاگ رشد گیاهان تنظیم و یکنواخت می‌شود و بازده و کیفیت محصول افزایش می‌یابد.

نایلون گلخانه ای پلاستیک گلخانه ای

سایر افزودنی‌ها

بسته به نیاز مشتریان افزودنی‌های زیر به فیلم پلاستیکی اضافه می‌شود:

– افزودنی لیزکننده (صیقلی و روان کننده)

این افزودنی جهت روان و صیقلی شدن سطح نایلون مورداستفاده قرار می‌گیرد. اصطکاک فیلم با سایر سطوح را به حداقل می‌رساند. برای سهولت کار در دماهای پایین مناسب است.

– ضد الکتریسیته ساکن

تولید محصولات پلی‌اتیلن با افزایش الکتریسیته ساکن روی سطوح پلاستیکی همراه است. این موضوع باعث افزایش جذب گردوغبار می‌گردد. این افزودنی این مشکل را برطرف می‌کند.

– ضد چسبندگی

این افزودنی به‌منظور حفظ جریان هوا میان لایه‌های فیلم و ممانعت از چسبندگی آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب باز و بسته کردن رول فیلم با سرعت و سهولت بیشتری صورت می‌گیرد.

– آنتی‌اکسیدان

این ماده از بروز اکسیداسیون جلوگیری می‌کند و باعث افزایش استحکام و مقاومت نایلون در برابر ضربات و کشش شدید می‌شود.